Mediateka Książnicy Płockiej

Mediateka w Płocku to temat konkursowy, w którym naszej pracowni przyznano III Nagrodę.

W ramach odpowiedzi na wymagania postanowiono zaproponować rozwiązania które są ekonomiczne z samej swojej zasady, bez konieczności stosowania drogich, kłopotliwych, niesprawdzonych i ekonomicznie nieuzasadnionych rozwiązań technologicznych, które czynią budynek energooszczędnym.
Na budynek o rzucie koła zdecydowano się nie tylko z aspektów energooszczędnych – kształt koła generuje najmniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych w stosunku do pola powierzchni użytkowej.
Forma kołowa budynku idealnie domyka układ budynków znajdujących się w otoczeniu. Ponadto charakterystyczny kształt obiektu stanowi lokalną dominantę, która zakorzeni się w „mentalnej mapie miasta”.

Nie bez znaczenia jest również symbolika kształtu, która odnosząc się do geometrycznego kształtu idealnego, doskonale odpowiada duchowi budynku oświaty jakim jest projektowana Mediateka.
Na placu przed głównym wejściem do budynku zaprojektowano zieleń urządzoną w postaci trawiastych pagórków, okrągłych rabat kwiatowych, posadzki o rysunku kontynuującym kształt budynku, a także oświetlenie.

Po analizie wytycznych programowo-funkcjonalnych Zamawiającego, podjęto decyzję projektową o umieszczeniu wypożyczalni i multicentrum na piętrze i umieszczeniu modułu konferencyjno-widowiskowego, administracyjnego, toalet publicznych, niezbędnego holu z zapleczem kawiarnianym oraz pomieszczeń techniczno-gospodarczych na parterze – jako układ lepszy od odwrotnego. Jednocześnie jest to układ wzorowany na przykładach francuskich, zaś francuzi mają najwięcej wdrożeń projektów mediatek na świecie.
lokalizacja: Płock, ul. Miodowa
powierzchnia użytkowa: 1700 m2
inwestor: Książnica Płocka
data: 2013
status: projekt koncepcyjny

zespół projektowy: 
Marcin Ustupski-Kaźmik
Krystian Krawczyk
PMKP-01.jpg
PMKP-03.jpg
PMKP-04.jpg
PMKP-05.jpg
PMKP-06.gif
PMKP-07.jpg
PMKP-08.jpg
← Powrót